Home Biznes online Czy potrzebujesz programowania?

Czy potrzebujesz programowania?

by Żaneta Jażdżyk

Buduję swój biznes online. Biznes dość mocno zautomatyzowany. Czy umiejętność programowania bardzo mi w tym pomaga? 

Nie. 

Umiejętność logicznego myślenia, umiejętności techniczne – tak. Na pewno pozytywnie wpłynęły na nie lata spędzone na programowaniu. Umiejętność rozwiązywania problemów, cierpliwość. Wiara we własne umiejętności – tak często testowana w tym zawodzie. 

Ale nie samo programowanie. 

Owszem, robiłam może jakieś poprawki w CSS na stronie sklepu. 

Owszem, wgrywałam pliki WordPressa na hosting poprzez klienta FTP. 

Ale to nie jest programowanie 🙂 To jest obsługa istniejących narzędzi. 

Tych istniejących narzędzi jest coraz więcej i więcej. 

Często nie potrzebujesz programowania. Potrzebujesz nauczyć się obsługi narzędzia. Potrzebujesz stosu tutoriali, materiałów, instrukcji obsługi, które są dostępne wszędzie.

Często nie bierzesz się za coś, ponieważ nie potrafisz programować. Marzysz o czymś i zakładasz, że jak tylko nauczysz się programować – to weźmiesz się za to i to. Brak umiejętności programowania jest dla Ciebie blokadą by działać dalej w określonym kierunku. 

Mam dla Ciebie niespodziankę: jeśli w końcu odznaczysz ten punkt na swojej liście – okaże się, że wcale nie wiedziałeś czego potrzebujesz. 

Jeśli na dodatek wejdziesz na jakąś grupę wsparcia w nauce programowania i zapytasz “od czego zacząć naukę programowania?”, a potem losowo wybierzesz jeden z wielu zaproponowanych na chybił-trafił języków – przejedziesz się jeszcze bardziej. Ludzie bardzo chętnie odpowiadają na to pytanie. Ich odpowiedzi najczęściej dotyczą: a) tego, co sami znają, b) tego, co sami lubią, c) tego, czego sami się uczą, d) tego, co sami sprzedają… , e) <wpisz odpowiednie>.

Bardzo daleko na tej liście znajduje się to, czego potrzebujesz Ty. 

Nie mówię, czasem znajdzie się ktoś, kto w odpowiedzi na Twoje pytanie nie rzuci wybranym językiem/technologią, a spyta Cię o Twoją motywację, dlaczego chcesz uczyć się programowania?

Chcesz wiedzieć czy naprawdę potrzebujesz programowania? Zadaj pytanie w komentarzu, napisz do mnie na maila kontakt@zanetajazdzyk.pl lub umów się na bezpłatne lub płatne konsultacje (polecam 15 minut na start, byśmy mogli zweryfikować czy i jak jestem w stanie Ci podpowiedzieć). 

https://zanetajazdzyk.pl/sklep/

Jeśli preferujesz, możesz też wypełnić anonimową ankietę. Odpowiem artykułem na tym blogu 🙂 

To jak? Dlaczego uważasz, że potrzebujesz programowania?

You may also like